Οι φωτογραφίες δρόμου είναι οι μόνες αυθεντικές αποτυπώσεις της γλώσσας του σώματος. Κανένα «στήσιμο» με μοντέλο/α δεν μπορεί να περιγράψει αυτό που «λέει» η γλώσσα του σώματος. Την δύναμη της γλώσσας του σώματος την γνωρίζουν πολύ καλά οι ασχολούμενοι με την τέχνη (ζωγραφοι, γλυπτες κτλ).

Οι αυθόρμητες φωτογραφίες δρόμου έχουν αυτήν ακριβώς την δύναμη!

Το ερώτημα μου που θέλω απάντηση και την άποψη σας είναι:
Πόσο ηθικό είναι να ανεβαίνουν φωτογραφίες δρόμου σε κοινή θέα στο διαδίκτυο με αναγνωρίσιμα πρόσωπα εν αγνοία τους?

Προβολές: 506

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Ελπιδα...στο ερωτημα μου δεν μιλω για νομο...αλλα για ηθικη!
Οπως το λεει ο GORDON Ελπιδα, το ζητημα δεν ειναι τι θα πει ο δικηγορος, το ζητημα ειναι οτι -οπως το ειπες κι εσυ- δε θα ηθελες να δεις ξαφνικα τον εαυτο σου σε μια φωτο χωρις να το ξερεις οπως και ο καθενας μας φανταζομαι, αλλα και για το φωτογραφο που καθε φορα παιρνει το λεγομενο 'ρισκο' να συμβει απο το τιποτα μεχρι και το μεγαλυτερο ευτραπελο. Ειναι δυσκολο το ζητημα διοτι και ο ξενος δε χρωστα τιποτα να εκτιθεται αλλα και ο φωτογραφος δε μπορει να περιοριζεται στα τοπια τα ζωα και τα φυτα...
Ανήθικο χωρίς καμία αμφιβολία και παράνομο δεν έχει κανείς το δικαίωμα να ανεβάζεις φωτογραφίες χωρίς την έγγραφη άδεια των εικονιζόμενων.

Η φωτογραφία είναι ένα πάρα πολύ δυνατό στοιχείο, αυτό που βλέπεις δεν το αμφισβητεί κανείς με τίποτα. Είναι ανήθικο να "χτυπάς" κάποιον χωρίς τη θέληση του και να τον παρουσιάζεις όπως εσύ θες. 

π.χ. έβγαλα φωτογραφία το κοριτσάκι με την "παραδοσιακή ενδυμασία της Βραζιλίας" την ώρα που πήγε να πέσει στη θάλασσα  και ζητούσε το χέρι. το γεγονός αποτελεί στοιχείο που ναι μεν δεν μου το ζήτησε κανείς να απαθανατίσω αλλά ως επαγγελματίας οφείλω να το τραβήξω. Είναι δηλαδή να βλέπεις το αεροπλάνο να πέφτει στους δίδυμους πύργους και να ζητάς άδεια να το φωτογραφίσεις. απλά τραβάς.  διότι θα μπορούσε να σπάσει πόδι και να τρέχαμε στα νοσοκομεία....  Ελπίδα αφού κάνεις το κλικ θ πρέπει να γνωρίζεις και τι θα πεις διαφορετικά υπάρχει το ενδεχόμενο να εκτεθείς... θέλει προσοχή. 

Για φαντάσου πόσο ηθικοί είναι εκείνοι που σου επιβάλουν να γίνεις δωρητής οργάνων όταν η πιο φτηνή μεταμόσχευση κοστίζει κάποιες χιλιάδες...   

Σπύρο ΜΖ ......, με ξενίζει το απόλυτο της γνώμης σου για τη φωτογράφιση ανθρώπων στο δρόμο. Από την άλλη, δεν νομίζω να έχει συναινέσει να αναρτηθεί στο διαδίκτυο το μοντέλο στη φωτογραφία σου watermelon, ούτε στη δώσε μου το χέρι σου, αν και μπορεί να κάνω λάθος. 

Gordon αν απορρίψουμε τη φωτογραφία δρόμου, είναι σα να πετάμε στα σκουπίδια το δημιουργικότερο κομμάτι της παγκόσμιας φωτογραφίας από τη γέννησή της και μαζί όλους τους κολοσσούς της φωτογραφίας, από τον Atget και το Bresson έως το Winogrand και το Bruce Gilden, μα και τον "δικό μας" Οικονομόπουλου καθώς επίσης ολόκληρο το Magnum. Δηλαδή κοντά 200 χρόνια φωτογραφικής ιστορίας. Αν δεχόμουν την άποψη του Σπύρου θα έπρεπε τέλος να απορρίψω και τον εαυτό μου, αφού έχω φωτογραφίσει δεκάδες χιλιάδες ανθρώπους στο δρόμο. Για μένα η φωτογραφία δρόμου σίγουρα δεν είναι ανήθικη, αντιθέτως είναι ανάγκη και υποχρέωση του δημιουργικού φωτογράφου. Κάθε φωτογράφος υποχρεούται να καταγραφεί τον τόπο του και την εποχή του, έλεγε ο μεγάλος δάσκαλος και φωτογράφος Κώστας Μπαλάφας και το υποστήριξε εμπράκτως με τα 20.000 αρνητικά που δώρισε πρόσφατα στο μουσείο Μπενάκη, μέσα σε αυτά είναι και οι υπέροχες εικόνες που περιγραφούν τη ζωή στους δρόμους των μεταπολεμικών Ιωαννίνων.  Πεπεισμένος εν τέλει ότι η τέχνη δεν μπορεί να είναι ανήθικη σε καμιά της μορφή, έχω συνειδητοποιήσει, ότι ανήθικο μπορεί να είναι κάλλιστα το σκεπτικό του φωτογράφου και εκεί μπαίνουν θέματα όπως, ο χαρακτήρας, η φωτογραφική και γενική παιδεία, το περιβάλλον και άλλα πολλά. Οποίος όμως αγκαλιάζει τη φωτογραφική τέχνη με αγάπη, πάθος για γόνιμη δημιουργία και ενδιαφέρον για τα ανθρώπινα, δεν κινδυνεύει να εκθέσει κανέναν. Αντίθετα μπορεί και πρέπει να αναδεικνύει την ομορφιά, το μυστήριο και τη περιπέτεια της ζωής.

Ευχαριστώ.

Like!

Καλημέρα Βαγγέλη, Απόλυτο = Τρέλα. Ναι είμαι και ανήθικός φωτογράφος, τόσο όσο ο άλλος να μην προσβληθεί από αυτό που θα δει, και φυσικά όταν το κάνω χωρίς την συγκατάθεση των άλλων φροντίζω τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων να μην είναι τόσο εμφανής. 

Το να μπαίνεις στο "χώρο" κάποιου χωρίς να ζητάς την άδεια του να τον φωτογραφίζεις να τον εκθέτης σε δημόσια θέα γιατί πήγες και αγόρασες μια dslr ή ανακάλυψες τη φωτογραφία ή γιατί αγαπάς την τέχνη ή γιατί νομίζεις ότι κάνεις τέχνη είναι ανήθικό! ο Μπαλάφας ήταν υπάλληλος της ΔΕΗ και λάτρης της φωτογραφίας "Εραστής της Τέχνης" και συμφωνώ υποχρεούται στην καταγραφή... τόπου/ χρόνου. Για να τη φωτογραφήσεις θέλεις άδεια. Σε καμιά περίπτωση δεν θα καθίσω να αναλύσω τις φωτογραφίες όλων αυτών, οι οποίες σε ποσοστό 95% τραβήχτηκαν σε κάποια εκδήλωση/γιορτή γεγονός μέγα της εποχής  που οι φωτογράφοι σε κάθε πόλη ήταν 5-10. και ο φωτογράφος συμμετείχε / έβγαζε χρήματα από αυτό. 

Θα σας πρότεινα τα εξής:

α) Αν σας μηνύσουν σβήστε την κάρτα ή σπάστε τη κάρτα χωρίς άλλη σκέψη. 

β) μελετήστε με προσοχή  φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί από τους μεγάλους φωτογράφου που προτείνει ο Βαγγέλης, θέστε ερωτηματικά γιατί σας αρέσει ή γιατί δεν σας αρέσει κ.τ.λ. 

Γ) Το πιο όμορφο επάγγελμα είναι να είσαι ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ! 

Σας Ευχαριστώ! 

Το ειπα απο την αρχη οτι το ζητημα ειναι περιπλοκο...ισως το μονο που χρειαζεται ειναι να προσεχουμε λιγο παραπανω να μην εκτιθονται ιδιαιτερα τα χαρακτηριστικα του προσωπου...εχω κανει και εγω αυτο το ''λαθος'' αν μου επιτρεπεται η εκφραση...διοτι το πιο ωραιο πραγμα ειναι να εισαι φωτογραφος αλλα να μην αλλαζουν και δρομο οταν σε βλεπουν... Εδω μεσα εχω δει φωτογραφιες που φτανουν να απεικονιζουν φατσα καρτα ατομα σε φασεις προσωπικες οπως την ωρα που τρωνε και μαλιστα με σχολια κοροιδευτικα...εμενα θα με πειραζε πολυ αν το εβλεπα αυτο...Εσας?

Σπύρο ο "χώρος" κάποιου είναι το σπίτι του ή κάποιος ιδιωτικός του χώρος.

Όταν είμαστε στο δρόμο είμαστε σε "κοινή θέα" γιαυτό και πρέπει να προσέχουμε τι κάνουμε, δε μπορούμε για παράδειγμα να περπατάμε στο δρόμο γυμνοί ή να κάνουμε κάτι το οποίο δεν είναι κοινώς αποδεκτό.

Πέρα από αυτό, με το να περπατάς στο δρόμο εκτίθεσαι εις γνώση σου, είναι επιλογή σου και μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Για να μη θιχτεί η αξιοπρέπειά σου πρέπει να φροντίσεις η συμπεριφορά σου να είναι στα "κοινώς αποδεκτά όρια".

Με την ίδια λογική πρέπει να καταργηθούν όλες οι κάμερες ασφαλείας. Μπαίνεις σε κατάστημα που έχει κάμερες? Εαν κάνεις τη δουλειά σου σα κύριος και φύγεις δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα εάν κλέψεις όμως?

Θέλω να πω πως το πρόβλημα τελικά δεν είναι η φωτογραφία άλλα η συμπεριφορά μας η ίδια!

Κ επιδή φαίνεται αρκετά απόλυτη η απάντησή μου θα ολοκληρώσω λέγοντας ότι πραγματικά μπορούν να συμβούν άπειρα πράγματα στο δρόμο και κάποια μπορεί να προσβάλουν τους εικονιζόμενους.

Είναι στη κρίση το χαρακτήρα και τη παιδεία του φωτογράφου το εάν θα τα δημοσιεύσει και στη κρίση το χαρακτήρα και τη παιδεία του εικονιζόμενου εαν φυσικά το ανακαλύψει το πως θα αντιδράσει.

Δε νομίζω πως μπορούμε να πάρουμε οριστικά μια απόφαση πάνω σε αυτό το θέμα.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε προσεκτικοί και πάντα να βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του φωτογραφιζόμενου. Θα μας άρεσε να είμαστε εμείς σε αυτή τη θέση?

Ευτυχως στην δευτερη απαντηση σου ηρθες σωστα στο θεμα.....διοτι ημουν ετοιμος να σε περιλαβω απο την πρωτη απαντηση.φιλε Δημητρη
Χαχαχαχα .... Οκ :)

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 738

από Μίλτος Παυλής

χ τ 737

από Μίλτος Παυλής

χ τ 736

από Μίλτος Παυλής

χ τ 735

από Μίλτος Παυλής