λοιπόν λοιπόν εμφάνισα το πρώτο μου φιλμάκι και κάτι μου είπαν αλλά κάπου αλλού διάβασα το αντίθετο! μου είπαν ότι κατά την ώρα που έχω το φιλμ μέσα στον εμφανιστή αν ανακινώ την δεξαμενή πολύ συχνά τότε πετυχαίνω και υψηλότερο κοντράστ αλλά κάπου αλλού διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνουμε γιατί είναι βασικό λάθος! 

τι είναι αλήθεια και τι όχι? 

Προβολές: 202

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα Κώστα.
Θα σου πρότεινα -αφού ξεκινάς τώρα- να τηρείς τις οδηγίες του κατασκευαστή για κάθε φιλμ που χρησιμοποιείς.
Όταν εμφανίζεις περιοδικά και ανάλογα με τις οδηγίες κάνεις ανακινήσεις (πχ εγώ έκανα η 5 δεύτερα ανά μισό λεπτό η 10 δεύτερα στο λεπτό (πριν την λήξη)).
Υπάρχουν συνδυασμοί  εμφανιστή και φίλμ που δίνουν υψηλότερο contrast αλλά αυτό δεν έχει λογική (εκτός από ειδικές περιπτώσεις) γιατί υψηλοτερο contrast σημαίνει εξάλειψη των μεσαίων τόνων οι οποίοι δεν μπορούν να επανέλθουν εκ των υστέρων.
Για μένα είναι πιο σωστό να έχεις ένα αρνητικό ισορροπημένο φωτιστικά(να έχει δηλαδή ολόκληρη την τονική κλίμακα ) και μετα στην εκτύπωση χρησιμοποιώντας ένα σκληρό χαρτί (υψηλού Contrast)  να πάρεις αυτό που θέλεις.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση απλά μας το είπε τόσο φυσιολογικά ότι αν το ανακινούμε θα βγάλει απλά περισσότερο contrast και ψάχνοντας βρήκα το άρθρο που λέει ότι είναι λάθος και γιατί προσωπικά μου αρέσει το αυξημένο contrast είπα να ρωτήσω για να μάθω τη γίνεται!

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 721

από Μίλτος Παυλής

χ τ 720

από Μίλτος Παυλής

χ τ 719

από Μίλτος Παυλής

χ τ 718

από Μίλτος Παυλής