Θα ήθελα να μου προτείνετε βιβλία (κυρίως στην ελληνική γλώσσα) για την τέχνη της φωτογραφίας. Θα με ενδιέφερε η φιλοσοφία περί της φωτογραφίας και για τα σύγχρονα ρεύματα - τάσεις. Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί κάτι αντίστοιχο στο link. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προβολές: 203

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα.

Υπάρχει στα ελληνικά το βιβλίο του Τάσου Σχίζα που λίγο πολύ συνοψίζει κ έχει μέσα ότι ζητάς. κ λίγη φιλοσοφια :P τωρα σε ποια θα συμφωνησεις κ σε ποια όχι θα ανακαλύψεις μόνος σου :) .

Μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν σε μορφή pdf ή να το παραγγείλεις με κόστος 12 € 

http://www.photoeidolo.gr/N/7%20BOOK/index.html

Τώρα όσον αφορα τα ρεύματα κτλ νομίζω πως είναι κάτι πολυ ρευστο στην φωτογραφια κ πρεπει να ψαξεις αρκετα πρωτα απο ολα τι σε ενδιαφερει κ μετα το αντιστοιχοο βιβλιο.... αν κ στα ελληνικα δε νομιζω να υπαρχουν πολλα περα των τεχνικων

Eυχαριστώ Θοδωρή, το έχω ήδη. Να 'σαι καλά. Έχεις δίκιο όταν λες ότι τα βιβλία είναι ανόλογα με το εστιασμένο ενδιαφέρον του καθενός. Απλά επειδή η καλλιτεχνική φωτογραφία έχει ίσως ένα ευρύ αλλά κοινό κώδικα και επειδή πιστεύω σε αυτό το Χώρο έχουμε καταλάβει πάνω-κάτω που κινείται ο καθένας, ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί να έχει να μου προτείνει κάτι (νομίζω υπάρχουν αξιόλογα ξένα βιβλία που θα έχουν μεταφραστεί στην ελληνική).

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 721

από Μίλτος Παυλής

χ τ 720

από Μίλτος Παυλής

χ τ 719

από Μίλτος Παυλής

χ τ 718

από Μίλτος Παυλής

χ τ 717