Καλημέρα σας,
Επιτέλους, οδεύω προς την αγορά μιας φωτογραφικής μηχανής της προκοπής....
Θα ήθελα λοιπόν μιας και σίγουρα έχετε πολύ περισσότερη πείρα από μένα να μου
πείτε σε ποια χαρακτηριστικά πρέπει να δώσω πρωτεύουσα σημασία ακόμη και να μου
προτείνετε κάποια φωτογαφική αν έχετε υπόψη σας.
Το budget μου είναι γύρω στα 800€.
Ευχαριστώω!

Προβολές: 188

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Αγαπητή Ανέλ, συγχαρητήρια.
στο πρώτο ποστ θα σου παρουσιάσω μερικές λύσεις που αφορούν μηχανές μέχρι 800 ευρώ περίπου και είναι DSLR.
Από την έρευνα που έκανα θα σου παραθέσω τιμές κυρίως από Αντόραμα, που θεωρώ ότι αντικατοπτρίζει τα street price στην Ελλάδα. Βέβαια υπάρχει όλη η Ευρώπη, το pixmania.gr και άλλα (Καλός γνώστης σ' αυτά και όχι μόνο είναι ο Χρήστος Κ.).

Canon
1) EOS 450D w/ 18-55 IS + 55-250 IS KIT,
12 mpixel σε 1.6 αισθητήρα. Ερασιτεχνική φωτογραφική δοκιμασμένη με ταχύτητα και αξιοπιστία. Μέτριοι σε ποιότητα φακοί που ξεκινούν από 29 mm και καταλήγουν σε 400!!

2) EOS 1000D body με EF 28-105mmf/3.5-4.5 USM II και EF 50mmf/1.8 II LENSE. Καλός ευρυγώνιος ζουμ ερασιτεχνικός φακός και ένας φτηνός αλλά θαυματουργός πενηντάρης.
Πραγματικές εστιακές αποστάσεις 45 mm έως 170 mm.

3) EOS 1000D body με EF 24mmf/2.8 και EF 50mmf/1.8 II LENSE.
2 σταθεροί φακοί λουκούμι. Πραγματικές εστιακές αποστ. 38 mm και 80 mm. Όχι τόσο ευέλικτο setup αλλά με χαμηλό κόστος έχεις σχεδόν άριστα οπτικά. Βασικό μειονέκτημα η έλλειψη τηλεφακών (μπορείς να αγοράσεις αργότερα).

Για την EOS 1000 μπορεί να σε πληροφορήσει ο Βαγγέλης Κ.

Εάν γουστάρεις έτοιμη λύση με μεγάλο εύρος εστιακών αποστ., θυσιάζοντας την ποιότητα των φακών πάρε κάτι σαν το 1.
Εάν θέλεις μία χρυσή τομή του παραπάνω τότε πάρε το 2.
Το 3 είναι λίγο άβολο αλλά έχει εξαιρετική ποιότητα φακών.

Επανέρχομαι με Nikon....
Είστε αστέρια!
Και έχετε και πλάκα!
Ποτέ δεν περίμενα ότι θα διάβαζα ποστ με χαρακτηριστικά φωτογραφικών μηχανών και θα γέλαγα ταυτόχρονα!
Ωραία! Άντε τώρα να αποφασίσω!
Σε λίγες μέρες θα ποστάρω και δημοψήφισμα για το ποια τελικώς μηχανή από αυτές που προτείνατε να διαλέξω! =Ρ
Ευχαριστώ πολύυυυ!
Επίσης, τις SONY τις βγάζουμε τελείως από το παιχνίδι;
Χαχαααχα!
Οκ!!
Ελπίζω να μη σου προκάλεσα πολλαπλά ελαφριά εγκεφαλικά!!
Ο Βασίλης έχει δίκιο. Πολύ λένε ότι η Nikon πια "έφτασε" και ξεπέρασε την canon στα ψηφιακά και δεν έχω λόγους να πιστεύω το αντίθετο. Δεν χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω (μια και σε δωροδοκεί κιόλας). Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε για τους φακούς. Είναι τα μόνα εξαρτήματα της φωτογραφικής που θα σου μείνουν. Όσο καλύτερη ... τόσο καλύτερες φωτό (από τεχνικής άποψης τουλάχιστον).
Όμως πρώτα απ' όλα πρέπει να αποφασίσεις εσύ πιο στυλ φωτογράφησης σου πάει καλύτερα, ώστε να επιλέξεις τους "σωστούς" φακούς.
Εδώ ήμαστε να το κουβεντιάσουμε!
Αγαπητη Anel μην τους ακους, παρε leica. χα χα αστειο ηταν..........
Κοιτα κατα την γνωμη μου η Nikon η Canon το ιδιο κανει,φτανει να σου αρεσει και να νιωθεις ομορφα μαζι της.
Η καμερα στο φωτογραφο ειναι σαν την γραφομηχανη για τον συνγγραφεα, μπορει να σου δωσει καποιες ευκολιες απο καποια αλλη αλλα οι ιδεες θα ειναι μονο και μονο δικες σου.

Εγω προσωπικα με αυτο το budget θα διαλεγα μια
canon EOS 1000D body, 349.00 €
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/ εδω ειναι το rewiew αν θες να ριξεις μια ματια

με εναν φακο,Tamron AF 17-50mm f/2.8 SP XR Di II LD Aspherical, 337.00 € στο Adorama
http://photozone.de/canon-eos/289-tamron-af-17-50mm-f28-sp-xr-di-ii...

και τα υπολοιπα 100 θα τα διαθετα για ενα τριποδο ,μια δευτερη μπαταρια,μια τσαντα και μια μνημη.

Ο φακος tamron ειναι γρηγορος (που θα σου ειναι χρησιμος σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου) εχει καλο range
και ολοι τον θεωρουν best seller!

Δεν ξερω αν ηταν χρησιμες η σε μπερδεψαν οι σκεψεις μου......
Φιλικα
Χρηστος
Ανέλ, χαίρομαι που αποφάσισες να μπεις στο club των κατόχων D-SLR. Πολύ καλή κίνηση και ένας σίγουρος τρόπος για να μάθεις περισσότερα για το αγαπημένο σου χόμπι και φυσικά να γίνεις καλύτερη φωτογράφος.
Οι Nikon και Canon είναι οι δύο κορυφαίες εταιρίες (καθόλου τυχαία) στον χώρο των φωτογραφικών μηχανών. Όποια από τις δύο και να επιλέξεις, θα μείνεις πολύ ευχαριστημένη. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Βασίλη για αποφυγή αγοράς μηχανής SONY, πραγματικά είναι ότι χειρότερο κατά την ταπεινή μου άποψη.
Προσωπικά θα σε συμβούλευα για αγορά της Nikon D5000 σε συνδυασμό με έναν οικονομικό φακό της αρεσκείας σου. Εξαιρετικός αισθητήρας, η καλύτερη απόδοση σε υψηλά ISO και χρώμα στην κατηγορία της (φοράει τον αισθητήρα της πολύ πιο ακριβής Nikon D300). Αναδιπλούμενη οθόνη, πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και φυσικά η κορυφαία εργονομία της Nikon.
Θα συμφωνήσω ότι ο ποιοτικός φακός είναι η καλύτερη επένδυση, αλλά όχι τώρα. Πάρε έναν απλό φακό να κάνεις τη δουλειά σου για αρχή (και φυσικά να μάθεις τη μηχανή) και μέσα από τη χρήση και την τριβή θα καταλάβεις τι είδος φακό χρειάζεσαι περισσότερο (ευρυγώνιο, τηλεφακό, macro ή κάτι άλλο.... ). Αφού έχεις κατασταλάξει τι θέλεις, μετά προβαίνεις στην αγορά του, γιατί είναι και ακριβοί αυτοί οι φακοί πανάθεμα τους.....
:)
μη τους ακούς όλους αυτούς τους νικονάκηδες..... από δω το φέρνουν απο κει το φέρνουν.... πάλι Νικον σου λένε να αγοράσεις.... :)

χωρίς πλάκα τώρα, εγώ αν ξεκινούσα τώρα να ψάχνω για μηχανή θα κοιτούσα για κάποιο μεταχειρισμένο σώμα με φακό allaround δίνοντας πολύ λιγότερα χρήματα και παίρνοντας στην ουσία το ίδιο προιόν... έτσι που τα έχουν κάνει αγοράζεις καινούρια μια μηχανή και μέσα σε ένα χρόνο κοστίζει τα μισά λεφτα.... άρα...
Χμμμ...
Πολύ το φοβάμαι το μεταχειρισμένο....
Προτιμώ την ασφάλεια της εγγύησης!

Γιάννης Γεωργίου είπε:
μη τους ακούς όλους αυτούς τους νικονάκηδες..... από δω το φέρνουν απο κει το φέρνουν.... πάλι Νικον σου λένε να αγοράσεις.... :)

χωρίς πλάκα τώρα, εγώ αν ξεκινούσα τώρα να ψάχνω για μηχανή θα κοιτούσα για κάποιο μεταχειρισμένο σώμα με φακό allaround δίνοντας πολύ λιγότερα χρήματα και παίρνοντας στην ουσία το ίδιο προιόν... έτσι που τα έχουν κάνει αγοράζεις καινούρια μια μηχανή και μέσα σε ένα χρόνο κοστίζει τα μισά λεφτα.... άρα...
Αγαπητη Αnel! To διλλημα σου ειναι και δικο μου..Μετα απο χρονια πολλα με αναλογικες μηχανες ( Οlympus-Nikon _Minolta) πηρα μια "bridge" Konica-Minolta, για..ζεσταμα!..Δυστυχως η Minolta αγοραστηκε απο την Sony και εχοντας ηδη αγαπησει τις Μ. περισσοτερο απο αλλες εταιριες ειπα να παρω ενα φτηνο πακετο (700 ευρω με 2 φακους).Και ετσι πηρα την Sony D-200.......... Το μετανιωνω καθε μερα!!!!... Εχει τεραστιο θορυβο ,ακομα και σε σκια δεν βλεπει να νεταρει,για βραδυ ουτε συζητηση!!...Φυσικα το ακριβο της μοντελο η D-900 μου ειπαν πως δεν παιζεται,αλλα με αυτα τα χρηματα καλυτερα να επενδυσεις σε σταθερες αξιες....Την Νικοn δεν την προτιμω πια γιατι την θεωρω πολυ "σκληρη" μηχανη για πορτραιτα, στα τοπια ομως δεν παιζεται.. Μαλλον παω προς Olympus η' Canon, αλλα ακομα ξεχρεωνω την πατατα που πηρα!!!!.......
Καλά Βασίλη, τα icons που μας δείχνεις είναι άπαιχτα!!!! :)
Ακούγωντας και συμφωνώντας με όλους τους προλαλήσαντες και με αρκετή εμπειρία σε D-SLR (έχω "λειώσει" αρκετές- 5 τον αριθμό) θα σου έλεγα οτι δεν έχει σημασία ποιό σώμα θα ακολουθήσεις στην αγορά σου (εγώ θα έλεγα follow your heart) και πάρε αυτό που θα σου αρέσει να κρατάς περισσότερο, αλλά έχε υπ'όψιν σου οτι ο φακός είναι πιο σημαντικός απο το σώμα.Άρα στο budget σου πρέπει πρώτα να υπολογίσεις το φακό και τα υπόλοιπα χρήματα θα έλεγα να τα αφιερώσεις σε ένα αξιόπιστο "σώμα".
Αυτά...

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 741

από Μίλτος Παυλής

χ τ 740

από Μίλτος Παυλής

χ τ 739

από Μίλτος Παυλής

χ τ 738

από Μίλτος Παυλής