Κάνοντας ''zapping'' στά μέλη τής Φωτογραφικής Λέσχης Κέρκυρας, με σκοπό να δω και άλλες φωτό, πέρα απ' αυτές που ''ανέβηκαν'' πρόσφατα, διαπίστωσα πώς υπάρχουν αρκετά ''μέλη'' (παλιά & νέα) τα οποία ποτέ δέν έχουν δείξει το παραμικρό δείγμα τής φωτογραφικής τούς ματιάς.

Ποιός ο λόγος να γίνεται κάποιος μέλος σε ένα φόρουμ και να παραμένει ανενεργός?

Μήπως θα ήταν λογικό αυτά τα μέλη να ταξινομηθούν σάν ανενεργά, και μέσα σ' ένα εύλογο χρονικό διάστημα να διαγράφωνται??

Γνώμη μού είναι πώς ένα Forum τόσο ζωντανό, δέν έχει ανάγκη από μέλη τα οποία ουσιαστικά ποτέ δέν υπήρξαν.

Προβολές: 121

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Μαριάντζελα σε ευχαριστούμε, μας χρειάζονταν ένα μάθημα για να καταλάβουμε ότι πρέπει να σεβόμαστε την προσωπικότητα του καθενός και να τον αποδεχόμαστε χωρίς να προσπαθούμε να τον αλλάξουμε.
Δεν κάνω σε κανέναν μάθημα, την άποψη μου ήθελα να πω αλλά πρέπει  να την υποστηρίξω καθώς κάποιοι με αντιμετωπίζουν ειρωνικά...
ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντηση, πιστευω πως η αναφορά που θα κάνουν στο θέμα την επομενη φορά θα είναι πιο συγκεκριμένη...
Νομιζω Δημητρη πρεπει να ηρεμησης......νομιζω ειμαστε στο σωστο δρομο οπως βλεπω εγω το site
Μάρκο ήρεμος είμαι... αλλά έλα καμιά φορά δεν κρατιέμαι....!!!

Αν κατάλαβα καλά η Μαριάντζελα θέτει το ερώτημα εάν πρέπει να αποκλειστούν άτομα που εγγράφονται, για να εκπαιδευτούν ή να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους στην Φωτογραφία. Και υποσημειώνει ότι τα μικρής εμπειρίας μέλη αποφεύγουν να σχολιάσουν, επειδή αισθάνονται ότι δεν επαρκούν*. Ζητάει αυτά να διευκρινιστούν ρητά από την Λέσχη, ώστε να γνωρίζουν οι αιτούμενοι εισδοχή ακριβώς τις υποχρεώσεις τους.

Είναι ορθό το ερώτημα και το συνυπογράφω.Η Λέσχη πρέπει να διευκρινίσει εάν αποδέχεται και τον ρόλο εκπαιδευτικού φορέα. Και εάν τα διαβαθμισμένα μέλη ως εκπαιδευόμενοι έχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα συγκεκριμένα. Η διαβάθμιση βέβαια μπορεί να αφορά και άλλες κατηγορίες (απλοί επισκέπτες, περιοδικά εμφανιζόμενοι κ.λπ), με προσδιορισμό πάλι δικαιωμάτων και δεσμεύσεων. 

Εάν μιλούμε για την σημερινή μορφή λειτουργίας της ΦΩΤΟΛΕΚΕ, δεν θα συμφωνήσω με τον φίλο μου Σωτήρη Πανδή, ότι οι "σεμνότυφοι", χαμηλής κοινωνικότητας/τόνων, πολυάσχολοι, οκνηροί κ.λπ πρέπει να τύχουν ασυλίας και να εξαιρεθούν από την υποχρέωση του όρου αποδοχής νέου μέλους που έχω ήδη υπομνήσει. Εάν αυτό γίνει δεκτό τα σχόλια και οι συζητήσεις θα περιοριστούν σε ολιγάριθμη ομάδα μελών που πιθανόν, να βαίνει συνεχώς ελαττουμένη (θυμάμαι πολύ καλά την άκρως υποτονική κίνηση της ΦΩΤΟΛΕΚΕ ένα χρόνο πριν). Εισέρχεσαι όποτε έχεις μια φωτο ν' ανεβάσεις, αφήνεις και δυο σύντομα λόγια στους φίλους και κλείνεις. Εάν γνωρίζεις όμως, ότι πρέπει να είσαι πολλαπλά ενεργός και με συνεχές ενδιαφέρον, αυτό είναι ουσιαστικό, ώστε και η κοινότητα ως φορέας θα παραμένει ενεργή και δραστήρια.

Ο,τι επιλέξουν και αποφασίσουν οι αρμόδιοι της Λέσχης.

* Να μου επιτρέψει η Μ. να διαφωνήσω στο συσχετισμό εμπειρίας και διατύπωσης σκέψης, εντύπωσης, γνώμης για την φωτογραφία που παρατηρώ. Δεν είναι όρος το σχόλιό μου να συνιστά ...πραγματεία. Εχω όμως γνώμη και άποψη και είναι χρήσιμο ν' ακουστεί, οσοδήποτε απλή και άδολη. Είναι επίσης ευπρόσδεκτες και απλοϊκές ακόμη ερωτήσεις που μπορεί να κάνει ο νέος φωτογράφος και όλα τα μέλη θα σπεύσουν να βοηθήσουν. Η απουσία όμως του ελάχιστου διαλόγου είναι ένδειξη καθαρά αδιαφορίας. (Εδώ αφετηριάζεται και μια άλλη "διένεξη" που σημειώθηκε παλαιότερα στη Λέσχη με την διαμαρτυρία ωρισμένων, ότι σχηματίζονται κλειστές παρέες και εσωτερικοί διάλογοι. Επόμενο είναι η δημιουργία Λέσχης εν Λέσχη, όταν καθημερινή παρουσία στο χώρο κάνουν οι 8-10 μόνον, πάντοτε σχεδόν οι ίδιοι).

Δεν θα διαφωνήσω γιατί και η δική άποψη σου είναι σωστή, όμως νομίζω ότι παραφράζεις τα λόγια μου.. Σε κλίμα συζήτησης λοιπών και όχι επίθεσης απαντώ:

Δεν εκπροσωπώ ΕΓΏ το υπόλοιπο της λέσχης που μπαίνει μία στο τόσο, είπα ότι ελπίζω να καλύψω ένα κομμάτι που ίσως να σκέφτεται τα ίδια. Άρα γράφω για τον εαυτό μου.

Δεν έθεσα θέμα ποιος θα διαγραφεί και ποιος όχι, αυτό το έχουν θέσει άλλοι πριν από μένα και όχι με τον ευγενικό τρόπο που προανέφερες ("σεμνότυφοι", χαμηλής κοινωνικότητας/τόνων, πολυάσχολοι, "οκνηροί"). 

Το μόνο που έκανα ήταν να τονίσω την αναφορά (μια αναφορά πολύ αόριστη που πιάνει ίσως και το 1/4 της λέσχης)  αυτήν είτε περιλαμβάνει εμένα, είτε όχι και να την κάνω θέμα συζήτησης, που δεν σημαίνει ότι αυτό που λέω είναι το σωστό ή έτσι πρέπει να γίνει. Εξάλλου και το φωτολεκε αυτό δεν θέλει όπως προείπες? ενεργά μέλη που να συζητάνε και να ενδιαφέροντε.

Αν δεν θέλατε την άποψη μου τότε όπως είπα και στην αρχή συγνώμη και προσπεράστε το. Όπου πιστευτέ ότι κάνω λάθος σε κάτι που λέω ή στον τρόπο που το λέω μπορείτε να μου το πείτε, εξάλου γι αυτό είμαστε εδώ.

Για τα σχόλια που αναφερθήκατε δεν θα απαντήσω για να το κάνω λίγο πιο γενικό παρακάτω, όμως ΕΓΩ όπως και οι υπόλοιποι εδώ μέσα δεν ζήτησα καμία ασυλία από κανέναν, αν δεν πληρούμε της προϋποθέσεις της internetικής λέσχης να "φύγουμε να πάμε αλλού". Μπορείτε να βάλετε κωδικό και να την κάνετε κλειστή επίσης.

Ναι έβαλα ένα ερώτημα, όποιος εγγράφετε στη "Λεσχη" (που στην περίπτωση μας μιλάμε για το ηλεκτρονικό κομμάτι που μπορεί να κάνει εγγραφή όποιος θέλει), μπορεί να κάνει ότι θέλει στα επιτρεπόμενα όρια, άρα μπορώ να μπαίνω και να σχολιαζω μία στο τόσο ή να μπαίνω μόνο να ανεβάζω φωτό ή μονο να ανεβάζω και να διαβάζω για τις τεχνικές, άλλοι μπορούν να μπουν και να κάνουν chat. Είτε γιατί είμαι πολυάσχολος, είτε γιατι είμαι οκνηρός, είτε γιατί είμαι κουτός ή απλά περαστικός. Για το σκοπό που θέλω να μπω θα μπω, αφου δεν μου το απαγορεύει κάτι.

Και για να μην είμαι παραλογη, αυτο που είπε ο αγαπητός Δημήτρης πιο πάνω, η λέσχη έχει κάθε δικαίωμα να σβήσει αυτούς που απλά δεν κατάφεραν να βρουν το κουμπι Διαγραφή.

Οπότε αφού δημιουργείτε αυτό το πρόβλημα πρέπει η διαχείριση να φτιάξει ορισμένους κανόνες από την αρχή που να τους λέει "αν δεν είσαι αυτός που θέλουμε δεν μας κάνεις και μην εγγραφείς" και πολύ σωστά θα κάνει...Ή να την κάνετε μια κλειστή κοινότητα και να βάζετε όσους επιλέγετε. 

Ελπίζω να το διατύπωσα καλύτερα αυτή την φορά και μην παρερμηνευτούν τα λόγια μου.

Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, ο σκοπός της λέσχης όπως και κάθε λέσχης δεν είναι εκπαιδευτικός? Το "μοιράζομαι φωτογραφίες, ανταλλάσσω εμπειρίες και κριτικές, συζητώ, μαθαίνω και έτσι γίνομαι καλύτερος" δεν είναι ένα είδος μάθησης? Εσείς αρνείστε την ιδιότητά αυτή στη λέσχη δηλαδή??

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 717

από Μίλτος Παυλής

χ τ 716

από Μίλτος Παυλής

χ τ 715

από Μίλτος Παυλής

χ τ 714

από Μίλτος Παυλής

χ τ 713