χαιρετώ...

σαν παιδι και εγω σκεφτομαι να πάρω ένα παιχνιδάκι!! λοίπον κολάω ανάμεσα στις 2 αυτές μηχανές (nikon d3000 με 18-55vr και canon 1000d 18-55 is) λόγω χρημάτων (400 με 500 μπορώ να διαθέσω). έχω κολήσει στην canon γιατί μου αρέσουν πιο πολύ οι λειτουργίες της, όπως τις έχω δει στο internet, και όπως την χειρίστηκα λίγο μου φάνηκε να έχει καλυτερη "ευκρίνεια" στην εστίαση, είναι πιό ελαφριά και έχει καλήτερη λαβή. το θέμα είναι μου είπαν οτι το VR ειναι καλύτερο του IS και ρωτάω αν αξίζει να πάρω την canon που μου αρέσει περισσότερο για τους λόγους που προανέφερα.(κάπου στα πενήτα ευρώ παραπάνω). Επιπλέον έχω βρει μία προσφορά τη nikon d3000 με 18-55 vr και 55-200 vr + θήκη +τρίποδο στα 500 ευρώ και αναρωτιέμαι είναι καλύτερο να πάρω αυτή που τα έχει όλα ή την canon γιατί μ' αρέσει περισσότερο και τη θεωρώ καλύτερη μηχανή..????

ευχαριστώ προκατοβολικά!!!!!!!!!

Προβολές: 507

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

αυτή δεν έχει IS και "θέλω" να έχει γιατί δεν έχω σταθερό χέρι!!!

απλά μου είπαν ότι δεν κάνει και πολλά το IS... δεν είναι σαν το VR της nikon!

ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Κωστα σε αυτη την κατηγορια τα υπερ και τα κατα ΕΙΝΑΙ μοιρασμενα......

το is δουλευη και πολυ καλα μαλιστα το vr δε το εχω δουλεψη αλλα φανταζομαι οτι και αυτο κανη την δουλεια του !!!

η εστιαση ειναι 90% θεμα φακου (η 450D που ειχα οπωs και η 40D που εχω τα πανε εξαιρετικα ακομα και με τουs κιτ φακουs)

Μετα το οικονομικο κοιτα ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι αλλα και στο ματι !!!!!

Φίλε Κώστα η πρώτη μου μηχανή ήταν η Canon 1000D με αυτό το φακό.

Κανένα παράπονο.

Ακολούθησε η EOS 1D.

Η Nikon μου φαίνονται λίγο πολύπλοκες στη χρήση. Έχω δει απο φίλους.

Μια φιλη που δουλεύει επαγγελματικά ξεκίνησε με Nikon κ μια μέρα έπαιζε με τη 1000D.

Η επόμενη της μηχανή ήταν Canon 5D.

Το IS είναι στο φακό οπότε αναλόγως τη ποιότητα του φακού θα έχεις κ το ανάλογο IS ή  VR.

Πάντως να ξέρεις ότι κ οι 2 εταιρίες είναι το ίδιο καλές, κ οι διαφορές όπως έιπε κ ο φίλος Ιωάννης έιναι μοιρασμενες.

Το πιο σημαντικό για μένα είναι ποιό λογότυπο σου κάθεται καλύτερα στο μάτι. Canon ή  Nikon?

Και οι φίλοι - γνωστοί σου  σου φωτογράφοι τι μηχανές έχουν??

Γιατί όταν θα χρειαστεί να δανιστείς ένα φακό θα πρέπει να έχετε όλοι τα ίδια.!

Η φωτογραφική μου παρέα έχουν όλοι Canon  κ συνεχώς ανταλλάζουμε πράγματα!!

Σκέψου το καλά λοιπόν κ πάρτε όλοι Canon!!! :) χαχαχα

Η επιλογή είναι δικη σου!

Καλή αγορά!

Επίσης θα σου έλεγα να κάνεις την υπέρβαση κ να πάρεις τη 1100..

http://www.adorama.gr/e-shop/Details.php?PrID=5153

Τραβάει κ βίντεο έχει μεγαλύτερο αισθητήρα κ γενικά είναι φρέσκο πράμα.!

ευχαριστώ Ιωάννη και Δημήτρη 

να σου πω την αλήθεια μου πέφτει λίγο ακριβή η 1100d γιατί πάει ένα 100αρι παραπάνω αλλά γιατί το λες?? τι διαφορές έχει με την 1000d (γιατί λίγο που την είδα δεν είχε και τρελές διαφορές)?? 

οι γνωστοί μου έχουν nikon αλλά λέμε με την κοπέλα μου να πάρουμε canon για να ανταλλάσσουμε και φακούς αργότερα που θα αρχίσουμε να παίρνουμε!

http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Canon_EOS_1000D

Εδώ είναι οι λόγοι.

Για 100 Ευρώ είναι κρίμα να πάρεις την παλιά! η παλιά δε τραβάει βίντεο έχει μικρότερο viewfinder  και παράγει περισσότερο θόρυβο σε υψηλό iso  που είναι πολύ σημαντικό! επίσης είναι κ σχεδον 3 χρόνια πιο παλιά σε τεχνλογία

σε υπερευχαριστώ για τον κόπο σου!!

το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι για το ISO γιατί μπορώ να συμβιβαστώ για τα υπόλοιπα και να κρατήσω τα λεφτά και να βάλω κάτι ακόμα για ένα φακό.

Εσύ που την δούλεψες το βρήκες εμπόδιο το ISO, δλδ σε έκανε να χάσεις φώτο??

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 741

από Μίλτος Παυλής

χ τ 740

από Μίλτος Παυλής

χ τ 739

από Μίλτος Παυλής

χ τ 738

από Μίλτος Παυλής

χ τ 737