τι θα γίνει αν δώσεις σε 1.000.000 μαιμούδες από μια DSLR και μπαταριες απείρου διάρκειας?

Λοιπόν υπάρχει μια στατιστική "θεωρία" που λέει ότι αν δώσεις γραφομηχανές σε ένα εκατομμύριο μαιμούδες και τις βάλεις να γράφουν, κάποια στιγμή θα γράψουν τα άπαντα του Shakespeare.

Αντίστοιχα στον τομέα της φωτογραφίας, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ακόμη και κάποιος άσχετος, χωρίς γνώσεις, περί του αντικειμένου, μπορεί να πετύχει κάποιες πολύ καλές φωτογραφίες. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η διαφορά είναι μόνο το ποσοστό "καλών" προς "άστοχων" φωτογραφιών που πετυχαίνουν αντίστοιχα ο άσχετος και ο σχετικός. Υπάρχουν βέβαια και άλλοι παράγοντες. Το "μάτι", η τύχη, τα μέσα (τεχνικά). Ένα άλλο θέμα βέβαια είναι και το ερώτημα, τι καθιστά μια φωτογραφία καλή? Εδώ στο photoleke.ning.com υπάρχουν πολλές φωτό καταπληκτικές, (δεν λέω όλες, γιατί απλά δεν τις έχω δει, είσαστε και παραγωγικοί!!) Υπάρχουν τόσα που κάνουν μια φωτό "καλή". Μπορεί να μας συγκινεί, να είναι ευχάριστη στο μάτι, να έχει ενδιαφέρον θέμα, η απλά όμορφα χρώματα. Ο φωτισμός να είναι καλός, η συγκυρία καταπληκτική, η τεχνική εντυπωσιακή. Πρόσφατα επισκέφτηκα μια έκθεση όπου δεν υπήρχε μια φωτογραφία που να με εντυπωσίασε η να μου άρεσε. όπως έχω δει και φωτό άσχετων που με συγκίνησαν βαθιά.

Αρκετά σας έπρηξα όμως. Ακούω γνώμες....

Προβολές: 65

Συνημμένα:

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Αν βάλεις ένα εκατομμύριο μαϊμούδες να τραβάνε φωτογραφίες και ψάξεις να βρεις κάποιες καλές λήψεις από αυτές, κάτι μου λέει ότι θα ψάχνεις για πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυ μεγάλο χρονικό διάστημα!!!
;-)
Δεν διαφωνώ. Θα βρεις όμως?
Πέτρο, η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα βρεις!
μηπως γινεται να λαβω και γω μερος στο διαγωνισμο ? επειδη εχω ξεμεινει απο dslr !
χαχα ποιο διαγωνισμό βρε? Εγώ πάντως δηλώνω φωτογραφικά "μαιμού" Το ποσοστό αποτυχιών μου βρίσκεται ακόμα δραματικά ψηλά...
Θα ήθελα α δείτε λίγο τα συνημμένα του θέματος και να μου πείτε τη γνώμη σας. Απευθύνομαι στους γνώστες βέβαια. Από Βαγγέλη κι επάνω...χαχαχα
Αστειεύομαι βέβαια, όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του...
Πέτρο συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου !!!
φιλικά
Βλάσης
εχει εκφραστει καποια αποψη? συγνωμη αλλα δεν την ενοιωσα.φιλικα σπυρος

Βλάσης Τσώνος είπε:
Πέτρο συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου !!!
φιλικά Βλάσης
Ήταν υπονοούμενη κάπως η άποψη. Πιο ξεκάθαρα η άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται πάντα να είναι κανείς ο μέγας ψαγμένος φωτογράφος για να βγάλει κάποιες φωτογραφίες που μπορεί να στέκουν ως "καλές" από κάποια άποψη. Αργότερα σήμερα θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα βίντεο που έφτιαξα και το συζητάμε περαιτέρω...

(Και προς θεού δεν προσπαθώ να μειώσω την προσπάθεια κανενός, μην το πάρει κανείς στραβά! Συζήτηση φιλοσοφικού περιεχομένου κάνουμε...
Έχω δει φωτό εδώ στο φωτολεκέ από άτομα γνωστά που πραγματικά με έχουν εντυπωσιάσει. Κάποιους τους ήξερα αλλά κάποιοι άλλοι, κρυφά ταλέντα!!!

Φιλικά
Μια Μαιμού!
Μια επίσης πολύ καλή ερώτηση είναι αν βάλουμε κάποιον αριθμό ανθρώπων (που ασχολούνται με τη φωτογραφία) να ψάξουν για καλές φωτογραφίες ανάμεσα στις λήψεις που έχουν κάνει οι μαϊμούδες, θα καταλήξουν όλοι στις ίδιες λήψεις ή θα καταλήξουν σε τελείως διαφορετικές επιλογές?
΄Χαχα! Μάλλον καταλήγουμε ότι όλα αυτά είναι υποκειμενικά...
Όπως λένε οι Άγγλοι, "beauty is in the eye of the beholder"

η ομορφιά είναι στο μάτι του βλέποντα...

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 749

από Μίλτος Παυλής

χ τ 748

από Μίλτος Παυλής

χ τ 747

από Μίλτος Παυλής

χ τ 746

από Μίλτος Παυλής

χ τ 745