Ως αφορμή τα σχόλια της προβαλλόμενης φωτό ΜΠΟΥΓΑΔΑ και αιτία την συνεχή θέληση για βελτίωση της κοινότητάς μας θα ήθελα να ακούσετε αυτά που έχω να πω και ελπίζω να ξεκινήσουμε μια επικοδομητική συζήτηση.

Η ΦΩΤΟΛΕΚΕ δημιούργησε και πληρώνει αυτό το δίκτυο για τους εξής λόγους:
  • Να δίνει την δυνατότητα στα μέλη της να δημοσιεύουν φωτογραφίες και να μαθαίνουν την γνώμη των υπολοίπων.
  • Να μαθαίνει μέσα από φωτογραφίες άλλων (εκτός ή εντός λέσχης) και να τις σχολιάζει.
  • Να έρχετε σε επαφή και να επικοινωνεί και με άλλους φωτογράφους στην Ελλάδα.
  • Να προσελκύει νέα μέλη.
  • Να ενημερώνει τον κόσμο για τις εκδηλώσεις που κάνει η ίδια ή συμμετέχει.
  • Να δίνει την δυνατότητα στα μέλη του δικτύου της, να δημοσιεύουν δικές τους εκδηλώσεις.
  • Να δημιουργεί forum συζητήσεων με όποιο θέμα θέλει.
  • Να συμμετέχει σε προκαθορισμένες ομάδες με κοινά ενδιαφέροντα.
Η δημιουργία παρεών μεταξύ των μελών του δικτύου είναι φυσιολογική, απαραίτητη και δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να τις σταματήσει.

'Όπως είπε ο Βασίλης Π.

"Απο μονες τους δημιουργηθηκαν απο ατομα που μπαινουν συχνα (εως καθημερινα στο φορουμ). Δεν υπηρχε κατι προμελετημενο,δεν απαγορευτηκε ουτε επιτραπηκε απο και σε κανενα. Οταν καποιοι ειναι συχνοι επισκεπτες
και αναπτυσεται διαλογος αμφι/πολυδρομος δημιουργουνται οι παρεες και
καποιοι παιρνουν θαρρος και ο κωδικας επικοινωνιας μεταξυ τους
διαφοροποιειται. Όταν καοποιος ανεβαζει φωτογραφιες,δεν απανταει στα
σχολια που του γινονται και δεν σχολιαζει φωτογραφιες των αλλων (η το
κανει σπανια) αυτοματως τοποθετει τον εαυτο του σε αλλο επιπεδο και ισως
τον ξενιζει και η οικειοτητα που εχει αναπτυχτει μεταξυ μερικων απο
εμας. Η Φωτολεκε ειναι ανοιχτη και χωραει ολους τους συνδυασμους και
γουστα.

Δεν υπαρχει διαθεση πισωχτυπηματος,ο καθενας κρινεται απο οτι ανεβαζει και απο οτι γραφει η δεν γραφει.

....και πολύ σωστά!
όμως για το:

Τι να κανουμε εμεις που μπαινουμε συχνα φτιαξαμε παρεες και κουβεντιαζουμε.
"

πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε κάποια πράγματα:

• Να μην ξεκινάμε άσχετες συζητήσεις μέσα σε φωτογραφίες άλλων (έχουν γίνει παράπονα από νέα και παλιά μέλη). Ο σχολιασμός των φωτό προέχει!
  • Να χρησιμοποιούμε περισσότερο τα Forums ή τις ομάδες, όταν θέλουμε να αναπτύξουμε συζητήσεις.
  • Οι διαχειριστές να μην παρασυρόμαστε και να κρατάμε ισορροπίες. Δεν εννοώ με αστυνομικό η ελιτίστικο τρόπο αλλά με φιλικό και συζητήσιμο. Θα δανειστώ τον λόγο του Βλάση Τ.: "...χωρίς να χαλάσουμε το ωραίο φιλικό κλίμα που μας ενώνει με κυρίαρχο στοιχείο την αγάπη μας για την φωτογραφική τέχνη και το χιούμορ μεταξύ μας..."
  • Να εκμεταλλευτούμε ΟΛΟΙ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα επικοινωνιακά οφέλη του δικτύου μας  (NING), ώστε να απολαύσουμε περισσότερο την ασχολία μας με την φωτογραφία.
Εάν κάποιος ζητήσει ευθύνες για την "χαλάρωση" των παραπάνω σκοπών θα έλεγα ότι αυτές ανοίκουν στους διαχειριστές (και περισσότερο ίσως σ΄ εμένα).

Το Δ.Σ. της ΦΩΤΟΛΕΚΕ χθες, αποφάσισε μεταξύ άλλων να βελτιώσει γενικά την ποιότητα της στο διαδίκτυο. Θα γίνουν κάποιες ενέργειες τις επόμενες ημέρες που πιστεύω ότι θα σας βρουν σύμφωνους. Αυτό δεν έχει να κάνει με τους χρήστες και τα μέλη του δικτύου οι οποίοι δεν φέρουν ποτέ ευθύνη για τέτοια θέματα.

Τώρα .... για την καλύτερη χρήση των υπηρεσιών του δικτύου μας (photoleke.ning.com), αλλά και για καλύτερη εμπειρία περιήγησης:

Προτρέπω:
  • Να χρησιμοποιούμε τις "Φωτογραφίες" για έκθεση και σχολιασμό των φωτογραφιών. Να ασχολούμαστε με τις φωτογραφίες των άλλων περισσότερο και με τα σχόλιά μας να πείθουμε ΠΡΩΤΑ τους εαυτούς μας ότι βοηθάμε ουσιαστικά τον φωτογράφο.
  • Να χρησιμοποιούμε τα forum για συζητήσεις.
  • Να χρησιμοποιούμε τις ομάδες για πιο "κάθετες" συζητήσεις.
  • Όση διαχειριστές έχουν παράπονα .... να γίνουν πιο ενεργητικοί προς τις κατευθύνσεις που υποστηρίζουν και να δημιουργήσουν "ρεύματα".
Τέλος εάν κάποιο μέλος θέλει να ξεκινάει άσχετες συζητήσεις στις φωτογραφίες του ... προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Σίγουρα όμως ενοχλεί κάποιους (δικαιολογημένα) όταν γίνετε στις φωτογραφίες τους.

Υπηρετώ ως administrator σε διάφορα ελεύθερα, private ή public δίκτυα, ανοικτά ή διαβαθμισμένα, άμισθος ή έμμισθος αρκετά χρόνια. Θα θεωρήσω προσωπική αποτυχία εάν ποτέ υποχρεωθώ να σβήσω σχόλιο ή object άλλου χρήστη, για οποιαδήποτε λόγο.
Όσες φορές έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο, υπήρχαν πάντα οι προϋποθέσεις το "σύστημα να αυτορυθμιστεί". Πιστεύω ότι και εδώ υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Και αυτές δεν είναι άλλες από την πνευματική ποιότητα των μελών του δικτύου μας η οποία είναι υψηλή.
Το μόνο που χρειάζεται είναι καλύτερο moderation από πλευράς διαχείρισης και αυτό "δουλεύουμε" αυτήν την στιγμή.

'Όσον αφορά τις προβεβλημένες φωτό, στέκομαι τόσο στον λόγο του Κώστα Π.:

"...πολλές φωτογραφίες, που ανέβηκαν σαν προβεβλημένες (για μένα πάντα) είναι άχρηστες και η λέξη demek (= δήθεν) πάει γάντι σ' αυτές!..."

και

"... προβάλλονται άλλες (κατά πλειοψηφία ασπρόμαυρες, λες και τέχνη γίνεται, όταν πατήσεις σε κάθε καμένη και κουνημένη φωτογραφία το
κουμπάκι "αποχρωματισμός", βάλεις και λίγη θολούρα και έγινε πρώτη..."

όσο κι στο παράπονο του Γιώργου Σ. για την επιλογή προβαλλόμενης φωτό:

"...Θα μπορουσε να ηταν καλη αν ηταν καθαρη και προσωπικα μια μουντη θολη φωτογραφια εμενα προσωπικα μου καθετε στο λαιμο η σαν αγκαθι στον πισινο
ετσι να το εκφρασω καλυτερα ..."

Θέλω να πω:

Η επιλογή των προβαλλόμενων βρίσκετε σε φάση αξιολόγησης με σκοπό να βελτιωθεί ή να αντικατασταθεί.

Αυτό θα γίνει πολύ σύντομα. Ακούω, επεξεργάζομαι και μεταφέρω κάθε άποψη. Ότι γίνει, θα γίνει με κοινή απόφαση της ομάδας των διαχειριστών.

Είμαι ο Σωτήρης και μόλις τελείωσα!

Προβολές: 81

Απάντηση σε αυτό

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Γιωργο καλημερα,εδωσς μια πολυ ρεαλιστικη εικονα της καταστασης.Ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.
Με λιγα λογια ο κ.Ποπης παει να χαρακτηρισει τη γκαλερι προβεβλημενων μελων 'Jurassic Park" και ολα αυτα γιατι θελει να βλεπουμε μονο μια φωτογραφια αυτη του βαφτιστικου του (με τα μουστακια και τα πολλα λλλλ).
Τυχαιο?
Ας σοβαρευτουμε (σορρυ αλλα με προκαλεσε).
Μια φωτο την ημερα?ισως.εχω μια ενσταση.Αν καποιος εχει μια θεματικη ενοτητα ισως αυτο τον περιοριζει αν θελει να δειξει κατι λιγο πιο πληρες.Υπρχει πιθανοτητα να παμε σε 10 την εβδομαδα?Οποτε μενουμε στο 1 το πολυ 2 τη μερα αλλα αν υπαρχει λογος για λιγο παραπανω να μη γινεται καταχρηση.Δεν ξερω αν αυτο ειναι εφικτο ομως.
Οι προβεβλημενες?θεωρω οτι ειναι ενα καλο στοιχειο της λεσχης μας και η εναλλακτικη επιλογη να ειναι σε ξεχωριστη σελιδα ακουγεται καλη.
Κύριοι, αν και ειμαι ''νεος' στην φωτοσελίδα σας , αν και ειμαι απο την Λάρισα και οχι απο την Κέρκυρα ( που ειναι και η Φ.Λ.), θα ήθελα να πάρω μέρος στην κουβέντα σας.
Δεν ειμαι '' Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ '' , είμαι απλά ενας ερασιτέχνης, ένας εραστής της τέχνης και ΜΟΝΟ.
Μπήκα σε πολλα sites για φωτογραφία. Σε κάποια είμαι Ακόμη ενεργό μέλος!!
Οταν ήρθα σε εσας, έτυχε να γράψω την πρώτη κριτική σε φωτό του Βασίλη Π.
Του έγραφα κάποια πράγματα ( οχι ανούσια ) που μπορεις να τα χαρακτηρίσεις κλισέ(π.χ: ομορφα χρώματα, καλο κάδρο, καλη διαχήριση του φωτός κ.τ.λ).
Στα ''Μεγαλα'' sites αυτή ειναι η κριτική ( εκτός κι αν είναι η φωτό μάπα ) !!!
Παρ' ολα αυτά ΚΑΙ εκεί γίνοντε τα λεγόμενα πηγαδάκια και είναι λογικό οταν κάθε μέρα ''μιλας'' με τα ιδια άτομα.
- ''Ανέβασμα'' φωτό .
Σ' αυτά ανεβάζεις μία φωτό αλλά εκεί ειναι (πάνω κάτω ) 500.000 φωτογράφοι απο ολο τον κόσμο.
- Οι προβλεπόμενες !!!
Γνώμη μου να μείνουν στην αρχική σελίδα και απλά οι διαχιριστές θα πρέπει κάθε μέρα να τις αλλάζουν, ωστε να φένεται κάθε μέρα ανανεωμένο το site .
Κύριοι έχεται μιά εξαιρετική σελίδα !!!!
Μακάρι να είχε και εδώ στην Λάρισα !!
Μπορεί να είμαστε ( βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) μικρή ομάδα ως επι το πλείστον ερασιτεχνών φωτογράφων, αλλά ολοι μας αγαπάμε την φωτό και γι αυτό ειμαστε εδώ.
Συγνώμη αν σας κούρασα με τα λεγόμενά μου !!

Σας χαιρετώ και φιλιά απο την Λάρισα !!!
Δημήτρη σε ευχαριστούμε για τη γνώμη σου, νομίζω θα ληφθεί σοβαρά υπόψιν.
Με αφορμη μια προταση που εκανε ο Ιωαννης Αρβανιτοπουλος,να υπαρχουν προκαθορισμενες κατηγοριες /αλμπουμ και να ανεβαινουν εκει οι φωτογραφιες:Το εχω σκεφτει κι εγω.Σκεψεις:1) πως θα επηρεασει αυτο τη λειτουργια της αρχικης σελιδας?Θα υπαρχει μια φωτογραφια στην αρχικη,στην ειδικη κατηγορια,στο ονομα του φωτογραφου και στο δικο του αλμπουμ?
2)Ποιος αποφασιζει αν θα ειναι φυσης,δρομου,νυχτερινη η αναμιξη αυτων?
3)Υπαρχει κινδυνος να κομματιαστει το site?
Προτεινω να διατηρηθει η αρχικη ως εχει και να δημιουργηθουν οι συγκεκριμενες κατηγοριες ετσι ωστε αν καποιος θελει να δει ενα συγκεκριμενο ειδος να μπορει να ανατρεξει εκει ,με την ιδια εννοια που μπορει να δει το εργο ενος φωτογραφου,τα αλμπουμ του κλπ.
Δεν ξαναμπαινω στη συζητηση περι γραφιστικης/φωτογραφιας/ζωγραφικης/ψηφιακης απλα διοτι αυτα προχωρανε μονα τους.
Κρατώ επιφύλαξη μέχρις ότου ακουστούν άλλες απόψεις, κυρίως όμως οι γνώμες του Σωτήρη Πανδή και του Βλάση Τσώνου. Στο μεταξύ κάνω τις δικές μου σκέψεις έναντι του προβληματισμού του Βασίλη Πανδή :

1) Αρχικά, καμιά μεταβολή της αρχικής σελίδας πλην του απλού χαρακτηρισμού που θα συνοδεύει την φωτογραφία. Εν καιρώ θα ομαδοποιηθούν οι φωτο κατά κατηγορία, για να έχει ο επισκέπτης τη δυνατότητα να επισκεφθεί μια συγκεκριμένη ενότητα.
2) Η επισήμανση της φ/φίας δεν υπάρχει λόγος να επηρεάσει την εσωτερική ταξινόμηση στα προσωπικά άλμπουμ των μελών.
3) Αποκλειστικός αρμόδιος του χαρακτηρισμού είναι ο δημιουργός και τούτο αποτελεί δηλοποίηση της καλλιτεχνικής του πρόθεσης και στόχευσης. Στοιχείο που προσδιορίζει αποφασιστικά και την κατεύθυνση των αξιολογικών σχολίων που θ' ακολουθήσουν.
4) Κίνδυνο παρενεργειών στη λειτουργία του ιστότοπου δεν διαβλέπω. Θα υπάρξουν ίσως δυσκολίες από ορισμένους ν' αποφασίσουν την κατηγορία που θα εντάξουν το έργο. Και συνακόλουθα αστοχίες. Δεν είναι σοβαρό ζήτημα αυτό.

Συζήτηση περί Φωτογραφιστικής και Φωτοσοπιστικής ίσως χρειαστεί να κάνουμε μετά την εφαρμογή του μέτρου της θεματικής ταξινόμησης που εκθέσαμε -αν αποφασιστεί- και του συσχετισμού των αποτελεσμάτων της με το πρόβλημα των ορίων των φωτογραφικών ειδών.
Ιωαννη νομιζω ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος,μενει να ακουστουν οι αλλες αποψεις οπως ειπες και να δουμε τις πρακτικες λεπτομερειες

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 738

από Μίλτος Παυλής

χ τ 737

από Μίλτος Παυλής

χ τ 736

από Μίλτος Παυλής

χ τ 735

από Μίλτος Παυλής

χ τ 734