Προβολές: 243

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

το θέμα μου φαίνεται πολύ ωραίο. 

βέβαια θα ήθελα να την δω και σε έγχρωμη γιατί νομίζω ότι το χρώμα του φύλλου των σχοινιών και του background θα δώσουν ένα "βάθος" γιατί τώρα μου φαίνεται λίγο μονοδιάστατη και το α/μ μου δίνει μια αίσθηση οτι κρύβει και χαλάει τις λεπτομέρειες.

φυσικά δεν έχω και τρελή εμπειρία σε "τεχνικά" θέματα πάνω στις φωτογραφίες γιατί τώρα άρχισα και κάποια μαθήματα αρα όπως καταλαβαίνεις είναι η γνώμη του ματιού και όχι του μυαλού! 

Κώστα δεν κάνεις λάθος για το μονοδιάστατο και οφείλετε στη γωνία λήψης πρωτίστως και δευτερευόντως στους τόνους της φωτογραφίας. 

σας ευχαριστω για την ανταποκριση,η κριτικη και η γνωμη ολων μετραει.

Κωστα ανεβαζω την αρχικη (επρεπε να το ειχα κανει)!

Βαγγελη συντομος και περιεκτικος. θα κανω μια προσπαθεια τονικα γιατι με την γωνια το χασαμε...

Σας ευχαριστω και παλι.

τώρα που έχει χρώμα τουλάχιστον ξεχωρίζει το φύλο και κάτι λίγο τα σκινιά από το έδαφος! αν ήταν και λίγο πιο κοντά στο έδαφος η μηχανή μάλλον θα ήταν κορυφαία.

Σίγουρα υπάρχει φωτογραφική πρόθεση και σημειολογική και εντός εισαγωγικών ποιητική διάθεση αλλά δυστυχώς η φόρμα που χρησιμοποίησες δεν την υποστηρίζει, νομίζω ότι θα πρέπει να την προσπεράσεις.
Ίσως να γνωρίζεις το έργο του Josef Sudek, βλέποντας τις υποτιθέμενα νεκρές φύσεις του θα διαπιστώσεις ότι δεν ήταν τόσο νεκρές :) αλλά είχαν αυτήν την ολοκλήρωση που χαρακτηρίζει ένα φωτογραφικό έργο.

σε ευχαριστω για την συμμετοχη σου,η αληθεια ειναι πως το τελευταιο διαστημα εχω κανει βουτια στο χωρο της φωτογραφιας (entry level), γιαυτο και εκανα την εγγραφη στην λεσχη ,χαιρομαι να ακουω γνωμες και συμβουλες!

βλεπω πως στους σχολιασμους μας παραπεμπεις σε φωτογραφους το οποιο θεωρω σημαντικο μιας και ακομα δεν εχω προλαβει να μελετησω!

σου ευχομαι καλη συνεχεια!

Καλώς η κακός  ο Πλάτωνας Ριββελης είναι από τους λίγους (ίσως ο μόνος) θεωρητικούς δασκάλους που έχουμε για την "καλλιτεχνική" φωτογραφία. Οι απόψεις του χωρίς να είναι πανάκεια έχουν ενδιαφέρον και ίσως να σε βοηθήσουν να ξεκολλήσεις και να δεις την φωτογραφία με διαφορετικό τρόπο (αν όχι απλά θα χάσεις λίγο χρόνο :) που βέβαια είναι πολύτιμος )
Σε αυτό το Link θα βρεις τις εκπομπές Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ που παρουσιάστηκαν στην ΕΡΤ 2
με συζητητές τον Πλάτωνα Ριββέλη και τον Ανδρέα Παγουλάτο.
Εύχομαι να τις βρεις ενδιαφέρουσες :)
Επίσης δυο πολύ ενδιαφέροντα θεωρητικά βιβλία που ίσως να αξίζει το κόπο και τα χρήματα να τα ρίξεις μια ματιά.

Ο φωτεινός θάλαμος και το Περί φωτογραφίας

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 720

από Μίλτος Παυλής

χ τ 719

από Μίλτος Παυλής

χ τ 718

από Μίλτος Παυλής

χ τ 717

από Μίλτος Παυλής