Χαίρετε παιδιά έτυχε να δεχτώ διαφορά σχόλια από την φωτογραφική ομάδα του ΤΕΙ Λάρισας και ένα από αυτά είναι ότι είναι λάθος πού έχω κόψει το χέρι της κοπέλας με το σφιχτό κάδρο και ότι θα έπρεπε το κάδρο να είναι μέχρι τον αγγόνα. Δεν με ενοχλεί το σχόλιο απλά θέλω να ξέρω αν είναι λάθος τα σφιχτά κάδρα στα πορτρέτα.

ποια η άποψη σας πάνω σε αυτό και γενικά πάνω στην φωτογραφία μου? 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Προβολές: 392

Συνημμένα:

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα Ολια, γενικά είμαι κατά των σφιχτών πορτρέτων ίσως γιατί τις περισσότερες φορές εξαντλούνται γρήγορα (βασίζονται ίσως σε μια δυνατή έκφραση η οποία όμως διαρκεί λίγο)
Το θέμα όμως είναι η δική σου φωτογραφία.

Νομίζω ότι απλά δεν θα έπρεπε να κόψεις τα δάχτυλα -πολλές φόρες όταν κόβουμε από μια μεριά του κάδρου  μπορούμε να κόψουμε για λογούς ισορροπίας και από την άλλη- εδώ όμως τα κόβεις άτσαλα.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για την γνώμη σου γιατί δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι εξαντλούνται γρήγορα τα σφιχτά κάδρα.

δηλαδή αν εδώ είχα τα δάχτυλα της δεν θα σε πείραζε ότι λείπει ο αγκώνας?  

όταν όμως θέλω να τονίσω το πρόσωπο και κυρίως την έκφραση σε ένα πορτραίτο τι να κάνω αν όχι σφιχτό κάδρο?

στην παρακάτω φωτογραφία που είναι ένα πιο ανοιχτό πορτρέτο δεν "χάνεται" η έκφραση της κοπέλας περισσότερο?

"δηλαδή αν εδώ είχα τα δάχτυλα της δεν θα σε πείραζε ότι λείπει ο αγκώνας?"

Οχι εμένα δεν θα με πείραζε

"στην παρακάτω φωτογραφία που είναι ένα πιο ανοιχτό πορτρέτο δεν "χάνεται" η έκφραση της κοπέλας περισσότερο?"

Δεν νομίζω ότι χάνεται η έκφραση της, ίσα ίσα η αίσθηση της μοναξιάς/απώλειας που υπάρχει(για εμενα) στο πρόσωπο της ενισχύεται από τον άδειο πάγκο πίσω.
Μην ξεχνάς ότι όταν βλέπουμε φωτογραφίες προσπαθούμε να συνδέσουμε/συνδυάσουμε φωτογραφικά στοιχεία που υπάρχουν μέσα για να βρούμε αυτό που μεταφέρει σε εμάς σαν θεατές.
Το θέμα δεν είναι να δω αυτό που είδες αλλά χρησιμοποιώντας τα στοιχεία που μου δίνεις η υπονοείς
να ανακαλύψω αυτό που λειτουργεί σε έμενα.(σαν αποδέκτη).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέτεις για τις απορίες μου. Απλά πάντα με βοηθάνε οι γνώμες τρίτων για τις φωτογραφίες μου. Είναι ωραίο να βλέπεις και τι πιστεύουν οι άλλοι..!! Και πάλι σε ευχαριστώ..!!

Γειά σου κ απο εμένα.

Μεγάλη κουβέντα το "λάθος". Υπάρχουν βασικα καποιοι "κανόνες" αλλά κ αυτοί είναι για να καταπατούνται.

Βρέθηκα πρόσφατα σε ένα διαγωνισμό που κριτικοί ήταν φωτογράφοι έλληνες κ ξένοι.Μάλιστα ο πρόεδρος , προεδρεύει κ σε παγκόσμια συνέδρια.

τις περισσότερς φορες λοιπον κοιτουσαν τα "λαθη" κ ξεκινωντας απο το 100 αφαιρουσαν βαθμους.

Όμως αρκετές φορές αγνοούσαν τους "κανόνες" όταν το συναίσθημα που πέρναν ήταν έντονο.

Ουσιαστικα ειπαν μετα πως τους κανονες τους εχουν απλα για να υπαρχει μαι βαση εκινησης στους κριτες αλλα δεν ειναι δεσμευτικοι.

Οταν η φωτογραφία ηταν δυνατη, δεν κοιτουσαν φορμες , κροπαρισματα κτλ.

Απο εκεί κ πέρα ειναι θέμα προσωπικής αντίληψης. Εμένα γα παραδειγμα μ αρεσουν τα σφιχτα κάδρα.Συμφωνώ με τον Άκη πως κάποιες φορες η έκφραση είναι πολυ έντονη.Διαφωνώ ομως οτι διαρκεί λίγο. για μένα συμβαίνει το αντίθετο. είναι έκφραση που δε ξεχνώ.

τελος στην συγκεκριμενη φωτογραφια δε με ενοχλειο αγκωνας, δε θα ταν σφιχτο αλλωστε. τα δαχτυλα ομως θα μου αρεσε να ναι ολα.

Σε ευχαριστώ πολύ Θοδωρή, κύριως γιατί τώρα που ξεκινάω αγνοώ πολλά και ίσως βασικά.. Απλά ακούω συνέχεια αντιφατικές γνώμες κυρίως από το παιδί που μας κάνει κάποια μαθήματα στο ΤΕΙ. Το θέμα είναι πως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει μια φωτογραφία αντικειμενικά "καλή". Καθώς και το γιατί όταν κάνει κάποιος από εμάς ένα παρόμοιο "λάθος" με κάποιον "μεγάλο" φωτογράφο η δική μας φωτογραφία είναι για πέταμα.. (Θα σου φέρω ένα παράδειγμα να καταλάβεις τι εννοώ. Την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε φωτογραφίες του Νίκου Οικονομόπουλου όπου είχε φωτογραφία ένα παιδί, αφήνοντας έξω από το κάδρο το στόμα του. Την επόμενη εβδομάδα, μία κοπέλα έφερε μία φωτογραφία ενός μικρού κοριτσιού, επίσης με κομμένο στόμα. Για να μην τα πολυλογώ, το παιδί που μας κάνει μάθημα κατέληξε πως είναι τραγικό να κόβεις το στόμα του μοντέλου σε μία φωτογραφία και όταν του έφερα σαν παράδειγμα τον Οικονομόπουλο μου απάντησε: Ε, αυτός είναι ο Οικονομόπουλος..") Καταλαβαίνεις λοιπόν πως έχω μπλεχτεί και δεν ξέρω τι ισχύει και πότε!!

Τα  κομμένα "φωτογραφικά στοιχεία" -στην περίπτωση  που αναφέρεις το στόμα-  και γενικά διάφορα μέλη του σώματος είναι αρκετά συνηθισμένα σε αυτό που λέμε γενικότερα "μαγκνουμίστικο κάδρο" και αρκετοί από τους φωτογράφους του magnum το χρησιμοποιούν. Σχεδόν πάντα όμως υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνουν και αν το κάνουν κατά λάθος φροντίζουν  να το αντισταθμίσουν στο τελικό αποτέλεσμα.
Επίσης όταν έχουμε μια σημαντική φωτογραφία μερικές φορές περνάει σε δεύτερή μοίρα κάποιο "λάθος"
το βάζω σε εισαγωγικά γιατί η λέξη λάθος είναι πολύ σχετική

"Ε, αυτός είναι ο Οικονομόπουλος.."
Αυτή απάντηση είναι τραγική για μένα

"Το θέμα είναι πως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει μια φωτογραφία αντικειμενικά "καλή"

Δεν ξέρω αν υπάρχει συνταγή για αυτό απλά ξερω ότι πρεπει να μαθουμε να φωτογραφίζουμε προσπερνώντας την επιφάνεια και δίνοντας μεγάλο μερίδιο στα μάτια της ψυχής.

Θα συμφωνήσω για την απάντηση που σου έδωσε σχετικά με τον Οικονομόπουλο... επιεικώς τραγικη!

οπως επισης κ το λαθος ειναι κατι πολυ σχετικο.

χωρις να μαι ειδικος, κριτής, η τεχνοκράτης, θα πω πως καλό εινai να ακολουθήσεις αυτο που λέει ο Ακης.

Για αρχή φωτογράφισε οτι σε γεμίζει αδιαφορωντας για λαθη κ μαθαινωντας τον εξοπλισμο σου.

στη συνεχεια διαβασε κατι σχετικο με το ειδος φωτογραφιας που σ αρεσει κ αρχισε να διορθωνεις τα λαθη συμφωνα με αυτα που λεει κ καπου εκει σιγα σιγα θα βρεις την τομη.

Δεν ισχυει κατι γενικο για μενα. Ο Οικονομοπουλος ειναι απο τους πιο γνωστους κ εργα του ειναι σε σημαντικα μερη, παρολα αυτα αν οι φωτο του πηγαιναν σε ενα διαγωνισμο glamour μαλλον θα αποτυγχαναν παταγωδως.... παει να πει ειναι ειναι για πεταμα? Η ενας φωτογραφος γαμου που κανει φωτογραφιες πρωτιας για διαγωνισμο με αλανθαστες ποζες κ τελεια καδρα, ειναι σιγουρο πως θα βγαλει σωστη φωτογραφια για ενα journalism που στοχος ειναι η στιγμη? ελπιζω να μη σε μπερδεψα περισσοτερο.... ειναι κ περιεργη η ωρα :)

ισως το παιδι κ καλα κανει προσπαθει να σας δωσει καποιες "γενικες" γνωσεις περι σωστου κ λαθους κ για αυτο μιλησα για διαγωνισμο γιατι εκει ειναι κυριως που κρινουν τεχνικα αυτα τα λαθη, αλλα νομιζω μπορει αν το θεσει αλλιως κ οχι : ε αυτος ειναι ο οικονομοπουλος :P

Για οτι μπορουμε να βοηθησουμε εδω ειμαστε :)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο για το χρόνο και για τη σημασία σας. Όπως είπα είναι σημαντικό όταν κάποιος ξεκινάει να έχει μία γραμμή αφετηρίας και σωστές συμβουλές. Παρόλα αυτά επειδή είμαι συναισθηματική (και φωτογραφικά) μου άρεσε να φωτογραφίζω όλα όσα μου προξενούσαν συναισθήματα.. Όταν άρχισα να ασχολούμαι πιο "σοβαρά" με μερικά μαθήματα και κανόνες, είδα τους στραβούς ορίζοντες, τις θάλασσες να χύνονται... Απλά δε θέλω να χάνω ένα ωραίο συναίσθημα λόγω τεχνικών λαθών... Ίσως να ακούγεται λιγάκι χαζό, αλλά έχω χάσει πολλές καλές στιγμές εξαιτίας τους.

οσο αφορα την φωτογραφια θα συμφωνησω με Θοδωρη και Ακη(θα προτιμουσα να φαινονται τα δακτυλα),

μου αρεσουν τα σφιχτα καδρα και εμενα.

ουτε εγω ειμαι ο καταλληλος για εξειδικευμενες τεχνικες αναλυσεις,

θα σου πω την γνωμη μου

πολυ σημαντικος παραγοντας πιστευω πως ειναι ο χειρισμος και οι ρυθμισεις της  φωτογραφικης (ωστε να μπορεις να αποδωσεις αυτο που θελεις)

σιγουρα καλο ειναι να γνωριζεις και τους γενικους κανονες περι φωτογραφιας ωστε να υπαρχει μια βαση,απο εκει και περα ,καλο ειναι  να μην λειτουργει οπως η βαρυτητα και σε καθηλωσει!

περα απο τα δεδομενα εμπλεκονται και αλλοι παραγοντες οπως συναισθηματα ,αντιληψη,φαντασια...και τα ματια της ψυχης οπως αναφερει ο Ακης.

σιγουρα θα ακουσεις πολλες και ενδεχομενος διαφορετικες γνωμες και κουραφεξαλα οπως για τον παραπανω φωτογραφο (σαφως και ειναι ακυρη απαντηση)

ολα ειναι  σχετικα και δεν υπαρχει μαγικη ή μυστικη συνταγη

τελος το παθος , η αγαπη ,το ταλεντο ειναι συμμαχος σε οτι κανεις και ερχεται και η εξελιξη

καλη συνεχεια

Σε ευχαριστώ και εσένα Simas για το χρόνο και τις συμβουλές σου και ελπίζω να μη μείνω στάσιμη και να εξελιχτώ...!!!! 

Νομίζω Olia οι συνάδελφοι καλύψαν τα ερωτήματά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, σου προτείνω δε να είσαι απλά ο εαυτός σου και να "φωτογραφίζεις" τις αλήθειες σου (δεν είναι πάντα εύκολο).

RSS

Πληροφορίες

Τελευταίες καταχωρήσεις

χ τ 720

από Μίλτος Παυλής

χ τ 719

από Μίλτος Παυλής

χ τ 718

από Μίλτος Παυλής

χ τ 717

από Μίλτος Παυλής

χ τ 716